Stočarstvo u krizi, drastično opao broj koza i svinja
Poslednji podaci pokazuju da je opao broj koza i svinja, a sagovornik našeg Nebojše Jovanovića, koji je došao, na pravo mesto, da proveri da li je stočarstvo zaista u krizi daje potvrdan odgovor i pojašnjava.
„Država ne stoji iza poljoprivrednika koji se bave stočarstvom. Cene mleka su bedne, a i cene svinja. Državi su puna usta subvencija od kojih seljak ne može da živi. Od plate koje donese poljoprivreda mora da se živi. Mi obrađujemo preko 20 hektara zemlje, uz 30, 40 koza morali bi da živimo normalno, a ne da preživljavamo. Državi je najbitnije da se hrana uvozi, da stoji iza lobija i kriminala, a seljaka ko zarezuje“, priča poljoprivrednik Radisav Racković.
Da li od koza prodajete isključivo mleko?
„Po gradu dostavljamo mleko, a ostatak prerađujemo u sir koji dajemo prijateljima po Beogradu, uglavnom. Takođe, surutka je prilično tražena. Držanje koza je isplativije nego gajenje krava, ali nije organiozovan otkup kozijeg mleka. Ne postoji mlekara koja vrši otkup ovog mleka, sve moramo sami, a ove godine se navršava 20 godina kako se bavimo kozarstvom“.
Kojoj podršci bi se obradovali?
„Pa, ovo je naš porodični posao, radimo supruga, roditelji, tetka, ja i dete kada nije u školi. Bilo bi dobro kada bi ljudi imali viši standard i mogli sebi da priušte kupovinu kozijeg mleka. Kada bi neka mlekara vršila otkup. Država daje subvencije, kada kupimo nešto od mehanizacije imamo povraćaj dela novca, ali od tih subvencija se ne živi“.
Koliko traje Vaš radni dan?
„Od svitanja do sumraka, uvek ima šta da se radi. Hranjenje i muža koza, sa pranjem muzilice, traje po sat vremena, ujutru i uveče. Ostali deo dana posvećujemo drugim radovima. Ukoliko nas je čuo predsednik očekujem značajan boljitak koliko od sutrašnjeg dana“, zaključuje Racković.
N. Jovanović